Porota 2022

Igor Mikula – předseda poroty.

Celoživotní zájem o přírodu přivedl Igora Mikulu k fotografování divokých zvířat v nejrůznějších koutech naší planety. Když cestuje, nejčastěji míří do tropických deštných pralesů, ale se stejným zápalem se věnuje i obyvatelům české a slovenské přírody. Zaměřuje se na zachycení zvířat v kontextu jejich prostředí – ať už v nedotčené divočině nebo v oblastech, kde se naopak jejich životní prostor prolíná s tím lidským. Je držitelem několik cen z tuzemských i zahraničních fotografických soutěží, včetně vítězství v prestižní soutěž Australian Geographic Nature Photographer of the Year.


Marina Cano

Marina Cano je španělská fotografka s více než dvacetiletou praxí fotografování divoké přírody, která v této oblasti získala mimořádné uznání a mezinárodní prestiž. Vydala čtyři knihy a její práce se objevily na obálce prestižního časopisu National Geographic. Je finalistkou soutěže BBC Wildlife Photographer of the Year. Je evropskou ambasadorkou společnosti Canon a globální ambasadorkou Skylum. Díky jejímu jedinečnému stylu spolu s citlivým a intimním přístupem k divoké přírodě obdivuje její práci více než 750 000 sledujících na sociálních sítích. Pořádá safari v Africe a její výstavy a semináře byly k vidění po celém světě. Její láskou je africký kontinent a aktivně se věnuje ochranně jeho přírody – spolupracuje s různými organizacemi, které se soutřeďují na zachování ohrožených druhů.


Jan E. Svatoš

Jan E. Svatoš absolvoval pražskou FAMU, FSV Univerzity Karlovy a Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho snímky si připsaly už přes desítku ocenění včetně GRAND PRIX či Special Jury Award, a to jak doma, tak v zahraničí (JADE KUNLUN Special Jury Award, Włodzimierz Puchalski International Nature Film Festival a další). V roce 2018 dokončil svůj distribuční debut v podobě celovečerního dokumentárního filmu Archa světel a stínů, na kterém pracoval od roku 2008 a získal za něj již 4 festivalová ocenění. Na filmu se dramaturgicky podílel světoznámý filmař Werner Herzog. V součtu má na kontě více než 12 dokumentárních filmů, z nichž většina soutěžila a byla také oceněna na mezinárodních filmových festivalech. Mezi nejúspěšnější snímky spolu s divoČINY patří také Africa obscura, Nikdo se neptal nebo již zmíněná Archa světel a stínů. V roce 2010 uspořádal fotografickou expedici Fotografické návraty, během které fotografoval v nehostinných končinách severní Keni starou analogovou technikou a vyvolával filmy v přenosné temné komoře. Nyní dokončuje nový celovečerní film Až zařve lev o českém králi Přemyslu II. Otakarovi a poutníku Odorikovi z Pordenone, našem nejstarším cestovateli.


Robin Böhnisch

Robin Böhnisch je ředitelem Správy Krkonošského národního parku. V minulosti působil jako místopředseda a předseda sněmovního výboru pro životní prostředí, kde se zasazoval o kvalitní legislativu ochrany přírody a krajiny. V roce 2018 obdržel ekologickou Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin. Fotografuje rodné Krkonoše, ve světě jej zaujal zejména Izrael, Arménie a Etiopie. Do těchto zemí se často vrací a přednáší o nich. V roce 2017 vydal obsáhlou fotografickou publikaci Arménie - země hor, klášterů a vína.


Veronika Souralová

Věnuje se systematickému pořizování fotografických celků ze života hmyzu, o který se léta zajímá. Je autorkou knih pro děti, jejichž základem jsou fotografické koláže - Jeden den v mraveništi, Povídání s motýly a Prázdniny v úlu. Iniciátorka založení soutěže Czech Nature Photo, ředitelka Czech Photo Centre a soutěže Czech Press Photo, galeristka a kurátorka výstav. Za cestováním a fotografováním zvířat podniká výpravy do zemí po celém světě.